Crna Gora s jedne strane izlazi na jadransko – mediteranski geografski prostor, a s druge strane, preko Panonskog bazena, povezuje se sa Srednjom Evropom. Prostor Crne Gore je pun kontrasta. Tako se na prostoru manjem od 200 km zračne linije izdvajaju tri regije: primorska regija (Crnogorsko primorje), regija srednje Crne Gore i planinsko-dolinska regija.
Crna Gora je prostorno mala, ali po prirodnim komparativnim prednostima te bogatstvu kulturno – istorijskih znamenitosti predstavlja jednu od najljepših receptivnih turističkih destinacija. Na Crnogorskom primorju nalaze se brojne pjeskovite i šljunčane plaže. Crnogorsko primorje spada u grupu najtoplijih i najsunačanijih turističkih regija Europe.

Crnogorsko primorje ili Primorska regija je dio Crne Gore koji zahvata prostor koji se reljefom, klimatskim osobinama, sastavom vegetacije i društveno-ekonomskom strukturama razlikuje od susedne središnje regije. Omeđena je uzdužnom granicom manje-više povezanih planinskih bila: Orjenom, Lovćenom, Sutormanom i Rumijom.

Osnovno obeležje daje joj more, koje utiče na njene privredne i društveno-ekonomske specifičnosti. Krajnja tačka regije na jugu je Ada Bojana, nedaleko od albanske granice, a krajnja sjeverna tačka je u blizini Crkvica na području Krivošija, sjeverno od Risanskog zaliva. Krajnja tačka na zapadu nalazi se u ataru sela Sutorine zapadno od Herceg Novog, a na istoku na reci Bojani istočno od Šaškog jezera.

недеља, 25. април 2010.

Igalo je grad u opštini Herceg Novi u Crnoj Gori. Geografski položaj i začudjujuća ljepota prirode čine Igalo i Herceg Novi najatraktivnijim turističkim lokacijama na Jadranskoj obali Crne Gore. Igalo je poznato kao turističko mjesto, a zahvaljujući ljekovitom - morskom mulju sa Blatne plaže - ili kako je još nazivaju Stara banja, centar je zdravstvenog turizma Crne Gore. Igalo je poznato i po neeksploatisanoj mineralnoj vodi nazvanoj "Igaljka". Još tridesetih godina prošloga vijeka izvršeno je ispitivanje igaljskog blata u laboratoriji poznatog francuskog lečilišta Viši („Vichy“), koje je definitivno potvrdilo njegovu izuzetnu lekovitost, ali tek nakon Drugog svjetskog rata,na inicijativu Mirka J. Stijepčića, koji angažuje dr. Svetozara Živojnovića realizovani su davno doneti planovi o osnivanju lečilišta u Igalu, koje je Odlukom vlade Crne Gore od 1.XI 1949. godine konačno i osnovano.

петак, 23. април 2010.

CRNOGORSKA OBALA-GLAVNI CENTRI


Gradovi na Crnogorskoj obali ce vas sigurno osvojiti svojim sarmom, raznolikoscu i mediteranskim mirisima. Od Ulcinja (koji je nekad bio gusarsko mjesto, danas predstavlja turisticki raj), Bara (grad prepun istorijskih spomenika, sa novim modernim gradskim jezgrom, lukom, marinom, hotelima), Budve (koja od Buljarice preko Petrovca i Svetog Stefana, pa sve do Jaza, predstavlja turisticku metropolu Crne Gore), preko Tivta (divnog i mirnog gradica), Kotora (koji je pod zastitom UNESCO kao kulturno umjetnicko blago), sve do Herceg Novog (neodoljivog turistickog grada punog zelenila, cvijeca, stepenica i predivnih istorijskih objekata) svaki grad je prica za sebe. U svakom gradu mozete naci restorane sa domacom hranom i ribljim specijalitetima, kafice sa divnim terasama i odlicnim koktelima, hotele sa prijatnim osobljem i nezaboravnim pogledom na more. Nigdje necete vidjeti ljepsi zalazak sunca, eksploziju boja i emocija, kontraste planina i mora - kao na crnogorskom primorju. Ako jednom posjetite crnogorsko primorije, uvijek cete se rado vracati.

среда, 21. април 2010.

SVETI STEFAN I MILOCER

Sveti Stefan, grad - hotel smesten na ostrvu koje je sa kopnom povezano pjescanim sprudom. Pjescana prevlaka koja povezuje obalu i ostrvo, ima dvije pjeskovite plaze crvene boje. Ovo, sada ekskluzivno odmaraliste, sagradili su trgovci i ribari u XV vijeku koji su tu zivjeli. 1960. postaje grad hotel i to zahvajlujuci nasim poznatim slikarima, Lubardi i Milunovicu, koji su ovaj stari gradic prepoznali kao turisticku atrakciju. Sveti Stefan posjetile su mnoge slavne licnosti od kojih izdvajamo: Sofija Loren, Monika Viti, Vili Brant, Bobi Fiser, Silvester Stalone, Klaudija Sifer, Ingemar Stenmark...

Milocer koji se nalazi u neposrednoj blizini Svetog Stefana, nekada je bio letnjikovac kraljevske porodice Karadjordjevic. Sa velikim brojem rijetkog rastinja, prekrasnom plazom i vrhunskom uslugom hoteli i vile u Miloceru garantuju divan odmor.

RISAN

Najstariji grad Boke. Potice iz III vijeka prije nove ere. Bio je zanatski, pomorski i trgovacki centar ilirske drzave. Dolaskom rimljana u Risnu se grade palate sa najbojim grckim mermerom, ukrasavaju se sa velelepnim skulpturama i mozaicima koji su se zadrzali i do danas i predstavljaju kulturno blago neprocenjive vrijednosti. Medju velikim brojem mozaika izdvaja se mozaik boga Hipnosa, koji je jedina mozaicna figura boga sna na svijetu.

субота, 10. април 2010.

Tivat je naprostranije naselje u Boki. Nalazi se u TivatTivatskom zalivu, na priobalnoj padini sumovitog uzvisenja Vrmac. Po predanju, jos u doba ilirske kraljice Teute, u III vijeku prije nove ere, na mjestu danasnjeg grada se nalazilo naselje.U njemu je, kako se pripovijeda, kraljica Teuta imala raskosan ljetnjikovac sa vrtom.

Najljepse nasljede iz proslosti je tivatski gradski park koji su podigli bokeljski moreplovci.Oni su po povratku sa svojih dugih putovanja donosili najrazlicitije primjerke egzoticnog rastinja i ukrasnog bilja i ovdje ga zasadjivali.

Medju hotelsko-turistickim objektima najatraktivniji su "Plavi horizonti", turisticko naselje "Ostrvo cvijeca" na Prevlaci i Sv. Marko.

U neposrednoj blizini grada nalazi se medjunarodni aerodrom.

недеља, 4. април 2010.

Ulcinj

Ka samom uscu rijeke Bojane u Jadransko more nalazi se Ulcinj, najjuzniji, grad Jugoslavije.

Vise od polovine Ulcinjske rivijere cine pjeskovite plaze od kojih je svakako najmarkantnija Velika plaza, najduza plaza Jadrana (13 km). Uz samu plazu smjesteni su udobni hoteli.

Ulcinj je star vise od 2.000 godina. Na ovom podrucju vjekovima su se sudarale kulture Orijenta i Zapada sto se, po bogatstvu istorijskog nasljedja, osjeca na svakom koraku.

Stari grad i njegovi bedemi, rusevine Svaca, episkopskog centra srednjevjekovne drzave Zete, u kojem je, kazu, bilo crkava koliko dana u godini, brojne uvale i skroviti zalivi sa bezbroj malenih plaza, skrivaju legende o gusarima i njihovim pustolovinama. Vjekovima donoseci pjeskoviti nanos, rijeka Bojana je, na svom uscu, formirala ostrvo Adu koje je danas pravi naturisticki raj. Egzoticno turisticko naselje i ljepota ambijenta pruzaju osjecaj izolovanosti od urbanih ritmova

субота, 3. април 2010.

Prvi veci grad na ulasku u Boku Kotorsku je Herceg Novi - grad istorije i modernog turizma. Star je vise od 600 godina, a o njegovoj burnoj proslost svjedoce tvrdjave (Spanjola, Citadela, Forte Mare, Kanlikula), brojne palate i crkve. U manastiru Savina vec dugo se cuva duh hriscanstva i riznica umjetnickog i kulturnog blaga. U blizini je Igalo, mediteranski centar zdravstvenog turizma sa cuvenim Institutom za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju. Uz samo more prolazi sedam kilometara dugacko setaliste (Pet Danica).

Bogatstvo raznovrsne mediteranske flore jedinstveno je u Evropi. Svake godine u Herceg Novom (februar-mart) odrzava se Praznik mimoze, predivnog mediteranskog drveta sa karakteristicnim zutim cvijetom.