Crna Gora s jedne strane izlazi na jadransko – mediteranski geografski prostor, a s druge strane, preko Panonskog bazena, povezuje se sa Srednjom Evropom. Prostor Crne Gore je pun kontrasta. Tako se na prostoru manjem od 200 km zračne linije izdvajaju tri regije: primorska regija (Crnogorsko primorje), regija srednje Crne Gore i planinsko-dolinska regija.
Crna Gora je prostorno mala, ali po prirodnim komparativnim prednostima te bogatstvu kulturno – istorijskih znamenitosti predstavlja jednu od najljepših receptivnih turističkih destinacija. Na Crnogorskom primorju nalaze se brojne pjeskovite i šljunčane plaže. Crnogorsko primorje spada u grupu najtoplijih i najsunačanijih turističkih regija Europe.

Crnogorsko primorje ili Primorska regija je dio Crne Gore koji zahvata prostor koji se reljefom, klimatskim osobinama, sastavom vegetacije i društveno-ekonomskom strukturama razlikuje od susedne središnje regije. Omeđena je uzdužnom granicom manje-više povezanih planinskih bila: Orjenom, Lovćenom, Sutormanom i Rumijom.

Osnovno obeležje daje joj more, koje utiče na njene privredne i društveno-ekonomske specifičnosti. Krajnja tačka regije na jugu je Ada Bojana, nedaleko od albanske granice, a krajnja sjeverna tačka je u blizini Crkvica na području Krivošija, sjeverno od Risanskog zaliva. Krajnja tačka na zapadu nalazi se u ataru sela Sutorine zapadno od Herceg Novog, a na istoku na reci Bojani istočno od Šaškog jezera.

субота, 27. март 2010.

Zaliv Boke kotorske
Najjuzniji fjord Evrope


" I cudim se suncu kako moze zaci
kad ljepote ove nigdje nece naci."
Lj. Nenadovic


Udjete li u Boku kopnom ili s mora, desice vam se ista stvar - Boka ce vas zacarati, a takvi cete ostati i kad odete iz nje. Putniku se cini kao da su se planine raspukle i pustile more da udje u njih. To je najjuzniji fjord u Evropi. Nad tankom linijom obale nadvile su se visoke planine, stiteci je od surove klime sa sjevera. I zbog toga je Boka oaza mediteranske vegetacije - agava, palmi, mimoza, oleandera, kivija, nara, ljekovitog bilja... Dok je na njenim vrhovima snijeg, u podnozju u isto vrijeme cvjetaju ruze.

Zaliv je prirodno podijeljen na cetiri manja - hercegnovski, risanski, kotorski i tivatski. Kao biseri, po njegovoj obali nanizani su mali gradovi, riznice istorije, umjetnosti i ljepote. Kotor je stari pomorski i kulturni centar. Vjekovima je bio raskrsnica trgovackih puteva i pod jakim uticajem Mletacke Republike. Zaokruzen je od planinskog zaledja cvrstim odbrambenim zidom gradjenim jos u doba Vizantije.

Dobrota je gradic u kome su sacuvane brojne palate nekadasnjih pomoraca i brodovlasnika. Perast je postojbina mnogih pomoraca svjetskog glasa i primjer grada koji je citavom svojom sudbinom bio okrenut ka moru. Stilom zivota je podsjecao na Veneciju s kojom je imao zive trgovacko-kulturne veze. Pun je ostataka starih plemickih palata koje samo nagovjestavaju nekadasnji sjaj i bogatstvo. U jednoj od njih, palati Bujevica, smjesten je Muzej grada. Zanimljiva je istorijska prica da su u Perast dolazili ruski boljari da bi ucili vjestine pomorstva i da se ovo mjesto smatra kolijevkom ruske flote. Pred Perastom se nalaze dva ostrvca – Gospa od Skrpjela i Sv. Djordje. Predstavljaju izuzetnu turisticku atrakciju. Risan je poznat po ostacima anticke kulture. U njemu su pronadjeni ostaci vile jednog rimskog patricija s podnim mozaicima koji po svojoj ljepoti ne zaostaju za onim radjenim u rimskim palatama toga doba.

Herceg Novi je grad koji se nalazi na samom kraju zaliva. Njegov izgled je ilustracija njegove burne istorije. To je simpaticna mjesavina romanickog, vizantijskogi orijentalnog stila spakovana u mediteranski izgled grada. Danas je to grad cvijeca, jer su svi njegovi prozori okrenuti ka suncu i moru. Jedan je od najtoplijih gradova Jadrana. U njemu treba posjetiti Muzej i Arhiv grada, Galeriju moderne umjetnosti, Stari grad sa Sahat-kulom.

Нема коментара:

Постави коментар